Jesteś nauczycielem biznesu i zarządzania? Przejdź do dedykowanej strony

Bądź ich inspiracją

Dołącz do Nauczycieli i Nauczycielek stosujących innowacyjne metody nauczania

Chcę dołączyć

Wspierają nas

Czym się zajmujemy

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska praktyczna olimpiada dla szkół ponadpodstawowych, w ramach której uczniowie i uczennice sami realizują projekty społeczne. Zdobywają przy tym praktyczne umiejętności potrzebne na rynku pracy, uczą się zarządzania, pracy zespołowej, komunikacji i rozwiązywania problemów oraz zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy lub rekrutacji na studia.

Praktyczne wskazówki z naszej platformy internetowej, krok po kroku prowadzą uczniów i uczennice przez realizację projektu. Nauczyciel_ka należący do grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii ma bezpłatny dostęp do szkoleń, pomocy ekspertów oraz platformy z autorskimi materiałami edukacyjnymi, które pozwalają lepiej wspierać uczniów i uczennice w ich działaniach oraz budować z nimi partnerską relację.

Przykłady zrealizowanych projektów

Zobacz przykłady projektów społecznych, jakie powstały w ramach Olimpiady

Dołącz teraz

Jak to działa

1

Rejestrujesz się na naszej platformie

Rejestrujesz się na tej stronie. Jako Nauczyciel_ka nauczający_a w szkole ponadpodstawowej możesz korzystać z naszej platformy i wspierać uczniów niezależnie od tego, jakiego przedmiotu uczysz.

2

Przechodzisz szkolenie

Po zalogowaniu zapiszesz się na szkolenie “Akcja Motywacja”. Dowiesz się na nim wszystkiego, co będzie Ci potrzebne do wspierania uczniów i uczennic.

3

Zachęcasz uczniów i uczennice do założenia zespołowego projektu społecznego

Po szkoleniu będziesz miał_a wiedzę i narzędzia do zachęcania i zainspirowania swoich uczniów i uczennic do założenia ich własnych projektów społecznych. Opowiesz im także o zasadach Olimpiady i korzyściach z udziału.

4

Uczniowie i uczennice realizują projekt społeczny

Uczniowie i uczennice realizują swoje projekty w zespołach liczących od 2 do 10 osób. W całym procesie pomaga im platforma Zwolnieni z Teorii. Ty, jako Nauczyciel_ka, będziesz ich wspierać i motywować do działania.

5

Celebrujecie sukcesy na Wielkim Finale

Co roku odbywa się uroczysta gala, na którą zapraszamy całą społeczność Zwolnionych z Teorii: Finalistów_tki Olimpiady Zwolnieni z Teorii, Nauczycieli_lki, Dyrektorów_ki. Wspólnie cieszymy się z osiągnięć młodzieży i doceniamy wkład opiekunów i opiekunek projektów w ich sukces.

Co zyskują uczniowie i uczennice?

Dzięki działaniu w praktyce uczą się:

 • samodzielności i odpowiedzialności,
 • współpracy z zespołem,
 • zarządzania (czasem, budżetem, projektem),
 • rozwiązywania problemów i pokonywania trudności.

Ponadto po zrealizowaniu projektu społecznego otrzymują międzynarodowe certyfikaty, które są pomocne podczas szukania pracy lub rekrutacji na studia.

Co zyskują uczniowie
Korzyści dla nauczycieli

Co zyskujesz jako Nauczyciel_lka?

 • otrzymujesz dostęp do nowych narzędzi edukacyjnych wspieranych przez Google.org,
 • możesz korzystać ze szkoleń, scenariuszy lekcji, bazy wiedzy, pomocy ekspertów czy wsparcia innych Nauczycieli_ek,
 • zdobywasz nowe umiejętności, które pozwalają Ci skutecznie wspierać uczniów i uczennice w pozyskiwaniu praktycznych kompetencji,
 • budujesz partnerską relację z uczniami i uczennicami.

Jakie są korzyści dla szkół?

 • wyróżnienie się na tle innych szkół dzięki wykorzystaniu innowacyjnych metod nauczania,
 • widoczność w lokalnych i ogólnopolskich mediach dzięki działaniom podejmowanych przez uczniów i uczennice w ramach ich projektów społecznych,
 • prestiż dzięki wyróżnieniu placówki w ogólnopolskim Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii, który docenia szkoły uczące praktycznych kompetencji przydatnych w życiu i w pracy.
Promocja szkół

Wspieramy Nauczycieli_ki

Icon

Szkolenia

Dbamy o Twój rozwój, organizując szkolenia wzmacniające Twoje kompetencje i umożliwiające wymianę doświadczeń z innymi nauczycielami i nauczycielkami.

Icon

Kompetencje

Wspieramy Cię w rozwoju kluczowych kompetencji takich jak inspirowanie i motywowanie uczniów i uczennic, udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnej i komunikacja.

Icon

Wsparcie eksperckie

Zapewniamy merytoryczne i organizacyjne wsparcie naszych ekspertów przez cały czas trwania edycji.

Icon

Społeczność

Zachęcamy do wymiany doświadczeń, wiedzy i pozytywnej energii między Nauczycielami_kami.

Icon

Baza wiedzy

Udostępniamy szereg autorskich materiałów, pomagających w prowadzeniu ciekawych i praktycznych lekcji.

Poznaj opinie przedstawicieli szkół

Najczęściej zadawane pytania

Jako Nauczyciel_ka w Zwolnionych z Teorii nie będziesz członkiem zespołu uczniów, ale opiekunem_nką projektu. Twoja rola jest związana z motywowaniem i wspieraniem młodzieży w procesie tworzenia projektu społecznego. Aby ułatwić Ci pełnienie tej roli, otrzymujesz dostęp do materiałów merytorycznych na platformie nauczycielskiej oraz możliwość udziału w szkoleniach.
Poza Twoim wsparciem, uczniowie otrzymują również dostęp do własnej platformy, która krok po kroku prowadzi ich przez realizację projektu.

Wszystkich – o ile uczą w szkole ponadpodstawowej. Zwolnionych z Teorii możesz realizować na lekcjach, godzinie wychowawczej czy w ramach koła zainteresowań.

Udział w Zwolnionych z Teorii jest w pełni bezpłatny. Opłacamy wszystkie potrzebne materiały, dostęp do platformy dla Nauczyciela_ki oraz szkolenia stacjonarne i online z profesjonalnymi trenerami. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu pro bono setek osób, które współtworzą Zwolnionych z Teorii oraz dzięki naszym Partnerom - m.in. Google.org, Grupy Pracuj, czy Allegro.

Zdecydowanie tak. Przygotowaliśmy materiały, które można wykorzystać wedle potrzeb. Są poświęcone między innymi roli Nauczyciela_ki w Zwolnionych z Teorii, szukaniu pomysłu na projekt, tworzeniu zespołów projektowych, czy komunikacji w kryzysie. Materiały dla Nauczycieli_ek są dostępne na platformie w wersji online. W ramach spotkań i szkoleń online przygotowujemy do korzystania z tych materiałów i odpowiadamy na Wasze pytania.

Na platformie znajdziesz materiały potrzebne do współpracy z uczniami. Możesz też sprawdzać na jakim etapie są Twoi uczniowie i na tej podstawie dobrać odpowiednie formy wsparcia lub po prostu cieszyć się z sukcesów razem z nimi. Platforma umożliwia też kontakty z opiekunem merytorycznym i technicznym Zwolnionych z Teorii. Możesz dzięki niej nawiązać kontakt z innymi Nauczycielami_kami. Jeżeli masz ochotę, możesz skorzystać z dodatkowych materiałów dostępnych na platformie - np. artykułów dotyczących nowoczesnych metod edukacji.

Dołączając do grona Nauczycieli i Nauczycielek Zwolnieni z Teorii zyskujesz dostęp do spotkań merytorycznych i platformy edukacyjnej, na której znajdziesz wiele materiałów pomocnych we wzmacnianiu praktycznych umiejętności uczniów i uczennic. Masz także możliwość bezpośredniego kontaktu z naszymi ekspertami – możesz skonsultować działanie lub zwrócić się o pomoc. Ponadto stajesz się częścią społeczności osób działających na rzecz praktycznej edukacji, w której chętnie wymieniamy się doświadczeniami, inspirujemy i motywujemy. Na zakończenie każdej edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii organizujemy uroczystą galę – Wielki Finał, w którym uczestniczą reprezentanci i reprezentantki biznesu, najwyższych władz państwowych i organizacji społecznych.

Zwolnieni z Teorii to platforma edukacyjna do tworzenia własnych projektów społecznych. Uczniowie i uczennice otrzymują na niej praktyczne wskazówki, które prowadzą ich krok po kroku przez realizację projektu. W odróżnieniu od innych programów, uczestnicy i uczestniczki wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce – nawiązują partnerstwa, uczą się pracy w zespole, tworzą harmonogram i budżet. Dzięki temu zdobywają kompetencje, które przydadzą im się także w dorosłym życiu. Co w takim razie będziesz robić Ty? Jako Nauczyciel_ka będziesz wspierać uczniów i uczennice, inspirując ich do wzięcia udziału w Olimpiadzie i motywując ich do działania.

Projekt społeczny to każda, nawet najprostsza inicjatywa, która zmienia otoczenie na lepsze. Może on dotyczyć edukacji, kultury, ekologii i natury, zdrowia i sportu, przestrzeni miejskiej, społeczeństwa obywatelskiego, czy społeczności lokalnej – tak naprawdę wszystkiego, co interesuje uczniów i uczennice. Ważne jest to, by projekt odpowiadał na problem społeczny lub potrzeby wybranej grupy. Każdy taki pomysł może być realizowany w ramach Zwolnionych z Teorii.

Metoda projektowa w Zwolnionych z Teorii polega na nauce przez praktykę – nabyciu konkretnych umiejętności i kompetencji dzięki realizacji prawdziwego projektu społecznego. Uczniowie i uczennice faktycznie działają, pozyskując budżet, partnerów instytucjonalnych i medialnych i beneficjentów.

Wystarczy, że przejdziesz do formularza rejestracyjnego i założysz konto na naszej platformie. Po zalogowaniu zapiszesz się na szkolenie “Akcja Motywacja”. Dowiesz się na nim wszystkiego, co będzie Ci potrzebne do wspierania uczniów i uczennic.

Platforma Zwolnieni z Teorii pomaga krok po kroku zrealizować dowolny projekt społeczny. Jeżeli uczniowie i uczennice już realizują w szkole podobne działania czy inicjatywy, np. organizują zbiórki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to połączyć.

Uczestnictwo w grupie Nauczyciele Zwolnieni z Teorii i wszystkie korzyści z niego płynące (udział w szkoleniach, dostęp do materiałów, pomoc ekspertów itd.) są całkowicie bezpłatne. Natomiast dołączając do grupy, zobowiązujesz się do przestrzegania jej Regulaminu, który jest dostępny na platformie. Szczególnie ważne jest dla nas niewyręczanie uczniów i uczennic, ale dawanie im wsparcia – inspirowanie, motywowanie, dzielenie się swoim doświadczeniem. Aby wesprzeć Cię w pełnieniu roli opiekuna_ki projektów zapewniamy materiały merytoryczne, organizujemy szkolenia i podejmujemy inne działania w odpowiedzi na zgłaszane potrzeby.

Wszyscy uczniowie i uczennice, którzy ukończą swój projekt społeczny, odbierają międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydawany przez Project Management Institute ATP – prestiżową instytucję zrzeszającą 500 tysięcy kierowników i kierowniczek projektów z całego świata. Dokument ten świadczy o umiejętności zarządzania w rzeczywistości własnym projektem i gotowości do przejmowania inicjatywy. Jest on dużym atutem przy poszukiwaniu pracy, rekrutacji na studia (w szczególności na zagraniczne uniwersytety) oraz aplikowaniu o różnego rodzaju stypendia.

Początkowo uczniowie i uczennice mogą nie wiedzieć, jaki projekt chcą zrobić. Jest to zupełnie normalne. Ty, jako Nauczyciel_ka możesz ich w tym wesprzeć. W tym celu na platformie nauczycielskiej otrzymasz dostęp do materiałów, które pomogą Ci zainspirować uczniów.

Zwolnieni z Teorii to olimpiada kładąca nacisk na praktyczne kompetencje. Nie wystarczy samo opracowanie planu projektu, działanie musi być przede wszystkim zrealizowane w rzeczywistości. Uczniowie i uczennice przechodzą przez cały proces realizacji projektu. Zaczynają od wymyślenia pomysłu i zaplanowania swoich działań, a następnie realizują swoją inicjatywę i ją podsumowują. Dzięki temu uczą się nawiązywać partnerstwa, promować swoje pomysły, czy zarządzać czasem. Zawsze działają w zespołach, dzięki czemu uczą się współpracy w grupie i pokonują wyzwania związane z rozwiązywaniem konfliktów.

Zwolnieni z Teorii w liczbach

10

lat działalności

28764

finalistów i finalistek

5841

zrealizowanych projektów

893

nauczycieli i nauczycielek

Wspierają nas

Poinformuj innych o Zwolnionych z Teorii